temel çoşkun

temel çoşkun

Medical Park Ordu Hastanesi kadrosunu güçlendirmeye devam ediyor. Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Esra Karakaş hasta kabulüne başladı.

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Esra Karakaş’ın uzmanlık alanları arasında; Tip 1 diyabet, Tip 2 diyabet, polikistik over sendromu, hipofiz tümörleri, tiroit ince iğne aspirasyon, tiroit ultrasonografisi, nodüler guatr, tiroit kanserleri ve gebelikte endokrinolojik hastalıklar bulunuyor.

Medical Park Ordu Hastanesi

Serap ŞAHİN

Akyazı Mah. Gaffar Okkan Cad. No:9 Altınordu/ORDU

Tel: (0 530) 526 28 53


TOKİ’nin Dar Gelirli Vatandaşlarımıza Yönelik Konut Projesine Hazırlık Toplantısının İkincisi Yapıldı

 

TOKİ'nin dar gelirli vatandaşlarımıza yönelik konut projesine hazırlık toplantısının ikincisi, Vali Seddar Yavuz'un başkanlığında, OBB Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, ilçe kaymakamları, belediye başkanları ve ilgili kurum yöneticilerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

 

Toplantıda bir konuşma gerçekleştiren ve Hükümetin, alt gelir grubundaki vatandaşların konut sahibi olabilmeleri için başlattığı çalışmalar kapsamında ön hazırlık ve değerlendirme toplantısının ikincisinin gerçekleştirildiğini ifade eden Vali Seddar Yavuz, özellikle ilçelerin sıkışık mimarı, imardaki çarpıklık, bölgenin özellikle heyelan bölgesi olması ve karşılaşılacak riskler bakımından daha iyi bir zeminde yerleşim yerlerinin tespit edilmesi için ilçelere talimat verildiğini hatırlattı.

 

Karşılaşılabilecek herhangi bir olay öncesi başlatılacak olan çalışmanın daha verimli olacağını belirten Vali Yavuz, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından özellikle sel afetine maruz kalabilecek yerlerin kamulaştırılması ve yeni yerleşim yerlerinin yapılması ile ilgili çalışmaların tamamlandığını ifade etti.

 

“Komplike hareket eden bir kamu sektörüne ihtiyacımız var” diyen Vali Seddar Yavuz, “Elbette görevlerimiz farklı yetkilerimiz farklı ama bu bizim iş birliği yapmamıza mani değil. Bir takımın oyuncusu olmamıza mani değil, dolayısıyla bu çalışmayı kaymakamlarımızla, belediye başkanlarımızla, ilçe belediyelerimiz hem valiliğimiz ve büyükşehir belediyemiz de bu anlayış içerisinde hareket etmeyi çok önemsiyorum. Bu bakımdan da böyle bir çalışmanın örnek olmasını, bundan sonra da ilimizi ilgilendiren önemli konularda da böylesine geniş katılımlı toplantılar düzenleyerek istişare etmeyi, bu istişareler sonucunda ortaya çıkabilecek güçten açıkçası feyz almak istiyoruz.  İnanıyorum ki karar süreçlerine herkesin katıldığı çalışmalar verimli çalışmalardır aynı zamanda. Çünkü herkesin sistemin ve başarının parçası olur. Aksi takdirde birçok projemizde akamete uğruyor” şeklinde konuştu. 

 

Toplantıda, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler de bir konuşma yaparak, Ordu’da önümüzdeki yıllarda yeni yerleşim yerline ihtiyaç duyulacağını belirtti.

 

Ordu’ya tersine bir göçün başlayacağının öngörüldüğünü belirten Güler, “Yani bu birkaç sebepten, birincisi gurbete giden Orduluların geri gelmesi, bir de eğer Karadeniz-Akdeniz yolu gerçekleşince Sivaslısı, Tokatlısı belki ta Kayseri’ye kadar sahil olarak burayı kullanabilirler. O zaman ne olacak yeni binalara, yeni yerleşim yerlerine ihtiyaç olacak” diye konuştu.

 

Bu nedenle 19 ilçeye, 19 yeni yerleşim yeri çalışmasının yapılması gerektiğini belirten Güler, Büyükşehir Belediyesi olarak yeni yerleşim yelerinin altyapı çalışmalarının yapılacağını söyledi.

 

Afet riski olan bölgelerde hayatın sürdürülemeyeceğini ifade eden Güler, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ben bazı ilçelerimizi beğenmiyorum açıkçası.  Bunu saklamaya gerek yok. Bir yol boyunca binaları dizmişler, bir de ilçe demişler, ilçe olmuş. Şimdi bunu devam mı ettireceğiz, yoksa yeni bir şey mi yapacağız? Bu soruyu çok net olarak saklamadan konuşmamız lazım. Çok da güzel yerleşim yerleri var. Şimdi bakıyorum, her ilçenin harikulade yerleri var. Çok iyi bir çalışma grubu kurduk. Onlar şimdi çalışmalarını yapıyorlar. Mesela Mesudiye zaten yapıyor bunu başlandı. Diğer ilçelerimizde de, Ulubey’de, diğerlerinde de benzer çalışmalar var. Burada Kaymakamlarımız zaten hepsi muhteşem enerji dolu ve çok güzel bir seçim olmuş. Bu zenginlikten bambaşka güzellikler doğabilir. Biz elimizden ne geliyorsa, imar dâhil olursa yaparız. Bir de hoş bir tarafı Çevre ve Şehircilik Müdürlüğümüzün çalışmaları var zaten. Geçende onlarla da şöyle bir şey yaptık. Aslında çok şey var burada biz inisiyatif kullanacağız ve ondan sonra da uygulamaya geçeceğiz. Önümüze konanı yemek zorunda değiliz, oturalım projeleri Ordu’ya uygun, taşıyla, malzemesiyle yeni bir Ordu modeli yapalım. Projeleri biz kendimiz de önerebiliriz. Güzel şeyler ortaya çıkar diye düşünüyorum. Ona göre de Sayın Valimizin riyasetinde çalışmalarımızı birlikte yapan güzel bir mimari çıksın Ordu türü. Hatta Ordu’nun ilçelerinin de kendine has kişilikleri var. Gölköy’ün, Akkuş’un, Gülyalı’nın çok güzel evleri var. Onların sayılarını arttırabiliriz diye düşünüyorum.”

 

Toplantıda, TOKİ tarafından konut yapılabilecek alanlar ve arazilerin tespiti konusunda yapılan çalışmalarla ilgili ilçe kaymakamları ve belediye başkanları tarafından bilgilendirmelerde bulunuldu

 


Kadına şiddet olaylarına her gün bir yenisi daha ekleniyor. Medical Park Ordu Hastanesi Uzman Klinik Psikolog Funda Es, “Kadına şiddeti, kadın cinayetlerini engellemek adına topluma en büyük katkımız çocuklarımızı bilinçli yetiştirmek olacaktır” diyerek önemli uyarılarda bulundu.

Psikolog Funda Es, “Kadın şiddeti denildiğinde halen akıllara sadece fiziksel şiddet gelmektedir. Oysa kadına şiddet dediğimizde, fiziksel şiddet dışında, psikolojik şiddet yani değersiz hissettirmek, hakaret etmek, aşağılamak, ihmal etmek, taciz ve tecavüzü de unutmamak gerekir. Bu kavramların hepsi psikolojik/duygusal şiddeti kapsamaktadır. İnsanlar şiddet içeren olaylar ve haberler karşısında artık duyarsızlaşmış bir halde. Çoğu kadın ekonomik özgürlüğü olmadığı veya boşanmak ’kötü' bir olay gibi karşılandığı için evde kalıp şiddet görmeye devam ediyor. Şiddet gördüğü yerden ayrılmayan kadın, orada kalmaya devam ettikçe şiddetin şekli, yoğunluğu da artmaktadır” diye konuştu.

 AİLENİN YETİŞTİRME ŞEKLİ ÇOK ÖNEMLİ

Erkeklerin, 'erkekliği' bir güç gibi görmesinin ve bunu kanıtlama ihtiyacının ailelerin çocuklarını yetiştirme şekliyle ilişkili olduğunun altını çizen Psikolog Funda Es sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu algı devam ettiği sürece çatışmalar ve tartışmalar devam edecektir. Hukukta hepimizin duyduğu insan hakları, vatandaşlık hakkı, birey hakkı gibi yaygın kavramlar vardır ve bunların hiç birinde erkek hakkı kadın hakkı gibi bir ifade geçmez çünkü kadın da erkek de birer bireydir ve her anlamda eşit hak ve özgürlüklere sahiptir, kanun önünde tüm kadınlar ve erkekler eşittir. Çeşitli yanlış düşünce ve yaklaşımlar, hatalı toplumsal öğretilerden yanlış anlamlar çıkararak kadına yönelik yapılan şiddet, aşağılama, hakaret, ötekileştirme gibi davranışlar suç teşkil etmektedir. Günümüzde kadınlar artık daha çok okuyor, daha bilinçli ve daha özgüvenli. Erkeğin, kurduğu otoritenin karşısında boyun eğen bir kadın olmadığını görmesi, sözünün dinlenmemesi gibi bahaneler erkeğin şiddete başvurmasına sebep olan alt faktörler olabilir. Bu nedenle kadına şiddeti ve kadın cinayetlerini engellemek istiyorsak topluma en büyük katkımız çocuklarımızı bilinçli yetiştirmek olacaktır. Cinsiyet farkını öğrenmeleri çocukların kimlik oluşumu için önemlidir ancak çocuklarımıza cinsiyetlerden herhangi birinin ötekine üstünlüğü ya da ayrıcalığı olduğu öğretmek doğru değildir.”

Medical Park Ordu Hastanesi

Serap ŞAHİN

Akyazı Mah. Gaffar Okkan Cad. No:9 Altınordu/ORDU

Tel: (0 530) 526 28 53


Çeşitli programlara katılmak, temas ve ziyaretlerde bulunmak üzere Ordu'ya gelen AK Parti Genel Başkan Vekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Valiliğimize ziyarette bulundu.

 

Türkiye Cumhuriyeti Hükümetlerinde Başbakan Yardımcılığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı görevlerinde de bulunan Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Valiliğe gelişinde Vali Seddar Yavuz tarafından karşılandı.

 

Valilik ziyaretinde ilk olarak Şeref Defterini imzalayan Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, daha sonra Vali Seddar Yavuz’un makamına geçti. 

 

Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’un ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Seddar Yavuz, “Ordu'daki 30 aylık görevim esnasında, Ordu’daki kamu hizmeti ve yatırımların en hızlı şekilde yürümesi, projelerimizin gerçekleştirmesi için Sayın Bakanımızın her zaman desteğini, katkısını hissettik. Bu katkı ve desteklerinden dolayı Ordulu hemşerilerimiz adına Sayın Bakanımıza minnet ve şükran duygularımı ifade etmek istiyorum. Bu ziyaret vesilesiyle Sayın Bakanımızla Ordu’ya ilişkin birçok projelerimizi de görüşme fırsatımız  olacak. Ordu’daki tarihi, kültürel mirasımızın korunması ve restorasyonu konusunda Sayın Bakanımızın çok önemli destekleri ve katkıları oldu. Ünye, Fatsa ve Altınordu ilçemizdeki tarihi mekanların turizme kazandırılmasını sağladı. Sayın Bakanımıza tekrar teşekkür ediyor, hoş geldiniz diyorum” dedi.

 

Konuşmasına, Vali Seddar Yavuz’a teşekkür ederek başlayan AK Parti Genel Başkan Vekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, “Sayın Valimizin, ilimizdeki görevi sırasında son derece hukukiyetle, dirayetle Ordu’ya yapılan ve yapılacak yatırım ve hizmetlerde büyük katkıları oldu. Biz de kendileriyle ve diğer arkadaşlarımızla beraber gayet uyumlu bir çalışma dönemini geçirdik. Ordu, bu süre içerisinde kamu yatırımları bakımından fevkalade güzel yatırımlar aldı. Vizyon bakımından da ciddi bir vizyon gelişmesine katkıları oldu. Dolayısıyla bu güzel şehre yapmakta olduğu hizmetlerden dolayı Sayın Valimize teşekkürlerimi ifade etmek istiyorum” diye konuştu. 

 

Ordu’daki programlarıyla ilgili açıklamada bulunan Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, “Epey bir müddet Ordu’ya gelmemiştik. 2 günlük bir ziyaret yapacağız. Bugün gençlerle bir toplantımız oldu. Bu konferanstan sonra çeşitli ziyaretlerimizi yapacağız. Yarın da kalabalık bir il danışma toplantısından sonra Perşembe, Fatsa ve Ünye programlarıyla Ordu’daki programımızı tamamlayacağız inşallah. Ordu, gerçekten güzel ve Karadeniz’in incisi olabilecek bir şehrimiz. Bu anlamda valimiz, büyükşehir belediye başkanımız, milletvekillerimiz, ilçe belediye başkanlarımız, Devletin bütün kamu kurum ve kuruluşları çok ciddi ve titiz bir şekilde burada çalışmalarını sürdürüyorlar. Kısa süre içerisinde bulunduğumuz seviyeden daha ileriye gitmek için tabiri caizse el birliği gönül birliği içerisinde bu çalışma sürdürülüyor. Ben de Ordu halkına hizmet eden kardeşlerimize, kamu görevlilerimize başta sayın valimize, seçilmiş olarak belediye başkanlarımıza yürekten tebrik ediyor ve teşekkür ediyorum” diye konuştu

 


Fatsa ilçesinde Belediye ve Ziraat Odası işbirliği ile Kabakdağ mahallesi Yöresel Ürünler Pazarının bulunduğu meydanda  1.Tohum Takas Şenliği düzenledi.
  Fatsa’dan 12 mahallenin katılımıyla gerçekleşen 1.Tohum Takas Şenliğine Samsun’dan, Kumru ve Ünye ilçelerinden de katılımlar oldu.
  Şenliğin açılış konuşmasını yapan Kabakdağ Düşünce Kulübünden Güven Özel Kabakdağ mahallesini Organize Yaşam Merkezi haline dönüştürmek istediklerini belirterek, “  Organize Yaşam Merkezi kurarak sağlık, refah ve barış içerisinde yaşamak istiyoruz. Bugün sadece Ata’lık tohumların takasını yapmayacağız, aynı zamanda ülkemizin gelişmesi içinde bir modelin de tohumunu ekmiş olacağız.” dedi.

“AMACIMIZ HİBRİT OLMAYAN DOĞAL ÜRÜNLER YETİŞTİREBİLMEK”
  Fatsa Ziraat Odası Başkanı Haydar Gürsu ise yaptığı açıklamada, “Geçmiş yıllarda komşuların birbirleriyle tohum ekileceği dönemlerde tohum alışverişi yapılarak günümüze kadar gelmiş yerel tohumların diğer mahallelerimiz Fatsa’daki diğer mahallelerle birlikte çoğaltılarak karşılıklı takas anlamında bir etkinlik yaptık. Etkinliğimizin amacı insanları hibrit olmayan doğal ürünler ve yetiştirilecek tohumdan tohum elde edilebilecek düşünceyi insanlara yayabilmek için bir etkinlik amaçladık.” diye konuştu.

“GELECEK NESİLLERE BIRAKACAK OLDUĞUMUZ ÖNEMLİ BİR DEĞER”
Fatsa Belediye Başkanı İbrahim Etem Kibar’da yaptığı açıklamada, “Organize Yaşam Bölgesi 1. Tohum Takas Şenliği"nde hemşerilerimiz ile bir araya gelerek farklı bölgelerden gelen ata tohumlarımızı değiştirdik. Bu coğrafya ve topraklarda, kendi emeğimiz ve çabamızla, yüzyıllardır bu topraklarda yetiştirilmiş yerel tohumlarımız nesilden nesile taşınıp, bugüne gelmiş, bundan sonra da geleceğe taşınacaktır. Kabakdağ Düşünce Kulübü adı altında Fatsa Ziraat Odamızın ve Belediyemizin destekleriyle bu yıl 1. Tohum Takas Şenliği adı konulan bir etkinlik düzenleyelim dedik. Bir taraftan da Ata tohumlarımızı gelecek nesillere dağıtırken farklı bölgelerden gelen Ata tohumlarımızın da takasını gerçekleştirdik. Gelecek nesillerimizi toprakla oynatırken tohumları onlara hediye etmek, bu gelenek ve görenekleri onlara aktarmak çok önemli. Bu yıl birincisi düzenlendi, gelecek yıl da ikincisi düzenlenerek geleneksel hale gelip, gelecekte bu şenlik güzel bir festivale dönüşerek özellikle organik yaşamın, tarımsal üretimin Ata tohumlarımızın ön plana çıktığı bir yaşam merkezi olur ümidi içerisindeyim. Sürdürülebilir bir yaşam ve sürdürülebilir tarıma yönelik büyük sevgiyle ata tohumlarımızın tarlalarımızda can bulmasını sağlayan ve şenliğimize katılan tüm hemşerilerimize teşekkür ederiz.” şeklinde konuştu.

“ÜRETTİĞİNİZ ZAMAN, TAKDİR EDİLİYORSUNUZ”
Programda son konuşmayı yapan AK Parti Ordu Milletvekili Ergün Taşçı’da, “Bu şenliğe gelen insanlar bilinçli, tercihini mesaisini özel olarak zaman ayırıp Kabakdağ’a gelmişler. Dünyada değişik yerlerde paydaşlarımız var, bu paydaşlar tarımın bu ülkenin geleceği olduğuna inanan insanlar. Bu insanlar bu coğrafyada üretim yapılması gerektiğini, bu coğrafyanın korunması gerektiğini Kabakdağ’da böyle bir yolculuğa çıkan Ordu’nun değişik bölgelerinde bu anlamda kendi imkanları ile üretim anlamında gayret eden insanlar. Ürettiğiniz zaman biliniyorsunuz, duyuluyorsunuz, takdir ediliyorsunuz. Üreten Türkiye, üreten Fatsa olmayınca neyi konuşacağız; olanı yok etmek üzere bir araya gelecek olanın üzerinde kavga ederek bölüşmeye çalışacağız. İmkan varken havza varken böyle bir tarih varken fırsatı değerlendirmek lazım. Bu etkinliklerimizi dünya ile buluşturacak organizasyonlara dönüştürmek için aktif bir şekilde yer almak istiyoruz. Önümüzdeki dönemlerde buralarda şehir dışından insanlar gelecekler. Üretimin nasıl yapıldığını doğanın nasıl korunduğunu güzel bir yaşamın turizmin buradaki emekleme dönemini artık bir an önce atlamak istiyoruz. Fatsa’mız bu çalışmalarla düşünce anlamında kulüplere kavuşacak, eğitim noktasında çıtayı yükseltecek bu güzel doğayı koruma anlamında bilinçlenecek ve bu sadece Fatsa’da olmayacak Ordu’da ve Karadeniz’de yaygınlaşacak.” Şeklinde konuştu.

“NE EKERSEN YERLİ VE DOĞAL EK”
Tohum Takas Şenliğinde Fatsa Belediyesi Gösteri Sanatları Atölyesinden Gapıcı İsmet  tiplemesiyle İlker Taze ve İsiyin Emmi tiplemesiyle İbrahim Çapkın, “Ne ekersen ek yerli ve doğal Ata Tohumu Ek” skeci ile beğeniyle izlendiler. Program tohum stantları ve yöresel ürünler stantlarının gezilmesi ile sona erdi.


CUMHURİYET SAVCILARINA  TOPLUM ADINA İHBAR  KİM BUNLAR Size şimdi  Tasfiye Halinde ki  Ordu Memurkent ile ilgili bazı belge ve bilgileri gönderdim.

Özetle 1, 2 ve 3 Etap olmak üzere yaklaşık  1600 konuttan oluşan  ve tamamı TOKİ  tarafından yapılan konutlarda daire sahibi olan vatandaşlarımız Türkiye'nin toplu konutta marka değeri ve yüz akı ku TOKİ'nin adı  kullanılarak sözde kooperatif yönetimi tarafından adeta dolandırılarak  topladıkları arsa bedelini kendi aralarında huzur hakkı, avukat ve muhasebe ödemeleri şeklinde haksız bir şekilde paylaştıkları için 5.729.000 TL tutarında ki arsa  bedeli şimdi ortaklar tarafında

 

TOKİ'ye ikinci defa ödenmektedir. Bu sebeple tamamına yakını Memursen' e  üye memurlardan oluşan ortaklar ciddi  manada zarara uğratılmışlardır. Sözde kooperatifin bütün yönetici ve denetçileri  yaptıkları haksızlıklar, hukuksuzluklar sebebiyle

Ordu Asliye Ceza ve Ağır Ceza Mahkemeleri'nde  yargılanarak çeşitli cezalar almışlardır. (Bu davların temyiz süreçleri devam etmektedir.) Fakat bu kişiler halen haksızlıklarına devam ederek tasfiye sürecinde ortakların her birinden -hiçbir resmi tebligat yapmadıkları halde-  ana para 600 TL olmak üzere  avukat ve icra masrafı adı altında 1200 ila 2000  TL arasında para talep etmektedirler.  Bu sözde kooperatif  yasal olarak yapması gereken genel kurul çağrısını imza karşılığı ya da taahhütlü mektupla yapmak yerine gazete ilanı ile yapmakta fakat bu çağrıdan kimsenin bu çağrılardan haberi olmamaktadır. Son olarak geçen yıl gazete ilanına göre 26 Mart Pazartesi (ilanda sehven olsa gerek cumartesi yazılmıştır) günü yapmaları gereken toplantıyı arkadaşlarımız haber alarak (vekaleten ve asaleten 427 kişi) toplantı mahalline gittikleri halde yönetim ve denetim kurullarından kimse gelmediği için Genel Kurul yapılamamıştır. Sadece bu bile bir skandaldır. Bu belge ve bilgilerle ilgili açıklamaları gerek duyduğunuzda  Üye lerden  gelen talep üzere  Banka dekontlarını yayınlayacağız DEVAMI SONRAKİ SAYMIZDA.H.b TC.


ORDU BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI DR. MEHMET HİLMİ GÜLER, ORDU ŞEHİR HASTANESİNİN PROJE İHALESİNE ÇIKILDIĞI MÜJDESİNİ VERDİ

Ordu yıllardır hasretle beklediği şehir hastanesine nihayet kavuşuyor.

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.Mehmet Hilmi Güler, 900 yataklı Şehir Hastanesi’nin proje ihalesine çıkıldığını ve en kısa sürede temelinin atılarak inşaatına başlanacağını açıkladı.

Başkan Güler, AK Parti İl Başkanları toplantısına katılmak üzere gittiği Ankara’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca ile bir araya geldi. Başkan Güler, görüşmelerin ardından yaptığı açıklamada “Başta Sayın Cumhurbaşkanımızla ve Sağlık Bakanımızla proje ihalesine çıkılan Şehir Hastanemizi görüştük. Sayın Cumhurbaşkanımız proje ile çok yakından ilgileniyor. İlimizin çok büyük ihtiyacını kökten çözmek için Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere Sayın Sağlık Bakanımıza gösterdikleri candan destekleri ve gönül dolusu yardımları için Ordu halkı adına çok teşekkür ediyorum. Proje ihalesine çıkılan Ordu Şehir Hastanemiz Ordu’muza, Bölgemize ve Ülkemize hayırlı olsun” dedi.


Diş sağlığı için en etkili koruyucu yöntemlerin başında ağız hijyenini sağlamanın geldiğini vurgulayan Medical Park Ordu Hastanesi’nden Diş Hekimi Dt. Samet Akbaş, “Süt ve peynir ürünlerinin düzenli tüketilmesi, tükürük içinde bakteri oluşumunu azaltarak dişlerin çürümesi riskini azaltır” dedi.

Diş Hekimleri Haftası ve 22 Kasım Diş Hekimleri Günü nedeniyle önemli bilgiler veren Medical Park Ordu Hastanesi Diş Hekimi Dt. Samet Akbaş, ‘hastalığın ortaya çıkmadan önlenmesi’ anlamına gelen koruyucu tedavilerin diş sağlığında önemli bir rol oynadığını söyledi. En basit ve en etkili koruyucu yöntemlerin başında ağız hijyenini sağlamak geldiğini vurgulayan Dt. Samet Akbaş, şu bilgileri verdi:

“Ağız hijyeni; diş fırçalama, dil fırçalama ve ara yüz fırçası veya diş ipleriyle diş arası temizliğinin yapılmasıdır. Dişlerimizi günde 2 defa, en az 2 dakika süreyle fırçalamayız. Bu fırçalama her dişin yüzeyine 5-6 darbe gelecek şekilde yapılmalıdır.  Ağız ve diş sağlığı için ağız hijyenini sağlamak kadar, tüketilen gıdaların doğru seçilmesi de önemlidir. Özellikle karbonhidrat ve şeker içeren gıdalardan, asitli içeceklerden uzak durmak gereklidir. Bu tarz gıdalar bakteri oluşumunu artırarak diş yüzeyinde gıda tutulumu yapar. Süt ve peynir ürünlerinin düzenli tüketilmesi, tükürük içinde bakteri oluşumunu azaltarak dişlerin çürümesi riskini azaltır. Bu ürünlerin vücudumuz için gerekli olan kalsiyum ihtiyacını karşılamanın yanı sıra, diş çürüklerini önleyici etkisi de vardır. Özellikle yeni başlayan diş çürüklerinin yeniden minerallenmesini sağlar, tükürük akışını uyararak dişlerin arasındaki gıda artıklarının uzaklaştırılmasını kolaylaştırır.”

DİŞ KORKUSU OLANLARA ANESTEZİ ALTINDA TEDAVİ SEÇENEĞİ

Diş sağlığının çok önemli olduğunu ve bir çok önemli hastalığı tetikleyebildiğini söyleyen Dt. Samet Akbaş,  Diş hekimi korkusu olan, çocuk, engelli ve mide bulantısı sorunu yaşayan hastalar için tedavinin kolay ve konforlu olması adına genel anestezi ve sedasyon yöntemleri de uyguladıklarından bahsederek “Genel Anestezi altında gömülü diş çekimi, diş eti tedavisi, çürük tedavisi,  implant tedavileri gibi ağızla ilgili tüm diş tedavilerini işlemlerden korku ve endişeleri sebebiyle uzak duran kişiler büyük bir konfor içerisinde yaptırabilir. Anestezi altında yapılacak olan işleme göre hastanın uyuyup uyanma süresi işlemin çeşidine göre 30 dakika ile 2 saat arasında değişebilir. İşlem sonrası hastalarımız tedavilerini kolaylıkla tamamlayarak birkaç saat içerisinde ayrılabilir” diye konuştu.

İnsanların çoğunun diş hekiminden ve diş muayenesinden korkusu olduğunu anımsatan Dt. Samet Akbaş, “Gençler henüz çürümemiş dişlere sahipken dişlerine maksimum özen göstererek düzenli fırçalama yaparlarsa çürüklerin önüne geçebilirler. Unutmayalım ki, en iyi ve etkili tedavi yöntemi dişlerinizi korumaktır” dedi.

 

Medical Park Ordu Hastanesi

Serap ŞAHİN

Akyazı Mah. Gaffar Okkan Cad. No:9 Altınordu/ORDU

Tel: (0 530) 526 28 53


Son Söz Hakkında

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Proin sed odio et ante adipiscing lobortis. Quisque eleLorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Proin sed odio et ante adipiscing lobortis. Quisque eleifend, arcu a dictum varius, risus neque venenatis arcu, a semper massa mi eget ipsum.

Son Tweet'ler

Ordu dan Kareler

4 Mevsim Ordu..