Ana Sayfa

 • Ordu’nun Haftalık Bağımsız Siyasi Gazetesi

  Ordu’nun Haftalık Bağımsız Siyasi Gazetesi

  21 TEMMUZ 2006 TARİHİNDE DERGAH TİC ve LTD ŞIRKETI SON SÖZ GAZETESI KURULDU.

  Gazetemiz basın ahlakı yasasına uymayı taahhüt eder, yazıların sorumluluğu yazarlarımıza aittir.


  IMTIYAZ SAHIBI SORUMLU MÜDÜR: TEMEL COSKUN


  E-Mail: ordusonsozgazetesi52@gmail.com 

  Gsm: 0542 317 41 81

 • Ordu’da Gezilecek Birbirinden Güzel Yerler

  Ordu’da Gezilecek Birbirinden Güzel Yerler

  https://www.gezinomi.com/gezi-rehberi/ordu-da-gezilecek-birbirinden-guzel-yerler.html

  Ordu, Karadeniz Bölgesi’nin en popüler turizm noktalarından bir tanesidir. Ordu şehri; doğal, tarihi ve turistik yerler bakımından oldukça zengin olduğundan dolayı, her sene yerli ve yabancı on binlerce turistin uğrak noktası haline gelmiştir.

  Ordu şehrini gezintiye çıkan tatilciler; burada yer alan pek çok tarihi mekanı ziyaret ederek şehrin tarihi dokusu hakkında bilgi edinebilir. Öte yandan tatilciler; doğa ile iç içe bir gün geçirebilir, sahillerde kamp yapabilir. Ordu’nun en popüler gezilecek yerleri arasında; Etnografya Müzesi, Saray Hamamı, Kurul Kalesi ve Yerleşkesi, Ünye Kalesi, Taşbaşı Kilisesi, Efirli Camii, Çamaş Kanyonu, Küpkaya Kanyonu (Ulubey), Asarkaya Kent Ormanı, Boztepe, Karaoluk Şelalesi, Perşembe Yaylası, Ohtamış Şelalesi, Yoroz Kent Ormanı, Hoynat Adası ve Gelin Kayası Mesire Yeri yer almaktadır.

  Etnografya Müzesi

  Etnografya Müzesi, Ordu şehir merkezine çok yakın konumda; 750 metre uzaklıkta yer almaktadır. Etnografya Müzesi’ni ziyaret etmek isteyen gezginler; özel araçlarını, taksileri ya da toplu taşıma araçlarını kullanarak ulaşımlarını kolayca gerçekleştirebilir. Aynı zamanda şehir merkezine yakın konumda bulunan gezginler; kısa süreli bir yürüyüşün ardından yaya olarak da Etnografya Müzesi’ne kolayca ulaşım gerçekleştirebilir.

  3 katlı ve eski bir konak iken sonrada müzeye dönüştürülen Etnografya Müzesi; içindeki eserlerin yanı sıra mimarisi ile de dikkat çekmektedir. Etnografya Müzesi’ni ziyaret eden tatilciler; burada bulunan motifleri, süslemeleri ve tarihi eserleri inceleme şansına sahiptir.

  Etnografya Müzesi, yılın her günü sabah saat 08:00 ile akşamüstü saat 17:00 arasında ziyaret edilebilmektedir.

  Etnografya Müzesi’ne giriş ücretsizdir.

  Saray Hamamı

  Ordu şehir merkezinden aşağı yukarı 500 metre uzaklıkta yer alan Saray Hamamı’na ulaşım; özel araçlar, taksiler, toplu taşıma araçları ve yaya olarak da kolayca gerçekleştirilebilir.

  Saray Hamamı; yakın zamanda restore edilmiş oldukça eski ve tarihi bir yapıdır. Ziyaretçiler; dönemin saray halkı ve onların misafirleri için yapılan Saray Hamamı’nda, sevdikleri ile beraber hamam hizmetlerinden yararlanabilir.

  Saray Hamamı, her gün sabah saat 07:00 ile gece 23:30 saatleri arasında hizmet vermektedir.

  Kurul Kalesi ve Yerleşkesi

  Ordu şehir merkezine 12 km uzaklıkta yer alan Kurul Kalesi ve Yerleşkesi’ne ulaşım gerçekleştirmek isteyen tarih meraklıları; ulaşımlarını özel araçları veya taksiler aracılığı ile kolayca gerçekleştirebilir.

  Kurul Kalesi ve Yerleşkesi; birçok arkeolojik eserin, 300 adet merdivenin ve pişmiş seramiklerin bulunduğu oldukça hoş ve tarihi bir mekandır. Tatilciler; burada bulunan tarihi eserleri inceleyebilir, şehrin tarihi dokusuna tanıklık edebilir.

  Kurul Kalesi ve Yerleşkesi, her gün ücretsiz olarak ziyaret edilebilmektedir.

  Ordu’nun tarihi ve turistik duraklarını yerinde göreceğiniz ve konforlu bir tatil planı yapmak için Ordu Otelleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.

  Ünye Kalesi

  Ünye Kalesi, Ordu şehir merkezinden aşağı yukarı 70 km uzaklıkta yer almaktadır. Ünye Kalesi’ne ulaşım; özel araçlar aracılığı ile kolayca gerçekleştirilebilir.

  Ünye Kalesi’ni ziyaret eden gezginler; kalenin günümüze kadar ulaşmayı başaran parçalarını inceleme şansına sahiptir. Öte yandan tatilciler; Ünye Kalesi yüksek bir konumda bulunduğundan, neredeyse bütün Ünye’ye kuşbakışı bakabilir.

  Ünye Kalesi, yılın her günü ve günün her saati, ücretsiz olarak ziyaret edilebilmektedir.

  Taşbaşı Kilisesi

  Ordu şehir merkezinden ortalama olarak 1 km uzaklıkta yer alan Taşbaşı Kilisesi, ulaşımı açısından oldukça rahat bir konumda yer almaktadır. Taşbaşı Kilisesi’ne ulaşım gerçekleştirmek isteyen gezginler; özel araçlarını, taksileri ya da toplu taşıma araçlarını kullanarak kolayca ulaşım gerçekleştirebilir. Öte yandan gezginler; şehir merkezinden Taşbaşı Kilisesi’ne yaya olarak da ulaşım gerçekleştirme şansına sahiptir.

  Taşbaşı Kilisesi; 19. yüzyılda, bölgede yaşayan Hıristiyanlar tarafında inşa edilmiştir. Taşbaşı Kilisesi, oldukça eski olduğundan; tatilciler dönemin mimarisini inceleyebilir, kilise içerisinde dolaşarak farklı inançların fikirlerini gözlemleyebilir. Taşbaşı Kilisesi, deniz manzaralı olduğundan dolayı; burada deniz manzarasının keyfini çıkarmak da mümkündür.

  Taşbaşı Kilisesi, Pazar günleri hariç yılın her günü sabah saat 09:00 ile akşamüstü 17:00 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir. Taşbaşı Kilisesi’ni ziyaret etmek ücretsizdir.

  Efirli Camii

  Ordu şehir merkezinden aşağı yukarı 10 km uzaklıkta yer alan Efirli Camii’ye ulaşım gerçekleştirmek isteyen gezginler; özel araçlarını, taksileri ya da toplu taşıma araçlarını kullanarak Efirli Camii’ye kolayca ulaşım gerçekleştirebilir.

  1230 yılından beri, ilk günkü mimarisini ve materyallerini koruyan Efirli Camii; inşa edildiği günden bugüne kadar hiçbir restore çalışmasından geçmemiştir. Efirli Camii’yi ziyaret eden tatilciler; oldukça eski ve tarihi camiyi inceleyebilir, adeta zamanda yolculuğa çıkabilir.

  Efirli Camii, yılın her günü ve saati, tamamen ücretsiz olarak ziyaret edilebilir.

  Çamaş Kanyonu

  Ordu şehir merkezinden ortalama olarak 60 km uzaklıkta yer alan Çamaş Kanyonu’na ulaşım; özel araçlar aracılığı ile kolayca gerçekleştirilebilir.

  Çamaş Kanyonu’nu ziyaret eden gezginler; burada aileleri ya da arkadaş grupları ile birlikte piknik yapabilir, suyun içinde masa kurup oturabilir. Aynı zamanda tatilciler; burada doğa yürüyüşleri yaparak çeşitli canlı türlerini de gözlemleyebilir.

  Çamaş Kanyonu, yılın her günü ve günün her saati, tamamen ücretsiz bir şekilde ziyaret edilebilir.

  Küpkaya Kanyonu (Ulubey)

  Küpkaya Kanyonu, Ordu şehir merkezinden yaklaşık olarak 30 km uzaklıkta yer almaktadır. Küpkaya Kanyonu’na ulaşım gerçekleştirmek isteyen ziyaretçiler; ulaşımlarını özel araçları aracılığı ile kolayca gerçekleştirebilir.

  Küpkaya Kanyonu’nu ziyaret eden gezginler; kanoya binerek eğlenceli vakit geçirebilir. Aynı zamanda tatilciler; Küpkaya Kanyonu’nda uzun doğa yürüyüşlerine çıkabilir, trekking ve kamp yapabilir.

  Küpkaya Kanyonu, yılın her günü ve günün her saati ücretsiz olarak ziyaret edilebilmektedir.

  Asarkaya Kent Ormanı

  Ordu şehir merkezinden aşağı yukarı 60 km uzaklıkta yer alan Asarkaya Kent Ormanı’na ulaşım; özel araçlar aracılığı ile rahatça gerçekleştirilebilir.

  Doğa ile iç içe olmaktan keyif alan ziyaretçiler; Asarkaya Kent Ormanı’nda uzun doğa yürüyüşleri yapma imkanına sahiptir. Tatilciler; Asarkaya Kent Ormanı’nda manzaranın tadını çıkarabilir, çeşitli canlı türlerini inceleyebilir ve sevdikleri ile beraber piknik yapabilir.

  Asarkaya Kent Ormanı, yılın her günü ve saati, ücretsiz olarak ziyaret edilebilir.

  Boztepe

  Boztepe, Ordu şehir merkezinden aşağı yukarı 8 km uzaklıkta yer almaktadır. Boztepe’ye ulaşım gerçekleştirmek için önce teleferiklerin kalktığı noktaya gitmek gerekmektedir. Hemen ardından da teleferikler aracılığı ile Boztepe’ye ulaşım sağlamak mümkündür.

  Boztepe’yi ziyarete giden gezginler; teleferiklerden eşsiz manzaranın tadını çıkarabilir. Tatilciler aynı zamanda; burada bulunan işletmelerde hoş sohbetler edebilir, manzara eşliğinde sıcak bir çay içebilir.

  Boztepe, yaz aylarında saat 08:30 ile 00:00 arasında; kış aylarında ise 10:00 ile 21:00 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir.

  Karaoluk Şelalesi

  Karaoluk Şelalesi, Ordu şehir merkezinden ortalama olarak 25 km uzaklıkta yer almaktadır. Karaoluk Şelalesi’ne ulaşım gerçekleştirmek isteyen ziyaretçiler; özel araçlarını ya da taksileri kullanarak ulaşımlarını kolayca gerçekleştirebilir.

  Karaoluk Şelalesi, oldukça turistik ve bilindik bir mekandır. Tatilciler; her sene yerli ve yabancı olmak üzere on binlerce kişinin ziyaret ettiği noktalardan biri olan Karaoluk Şelalesi’nde uzun doğa yürüyüşlerine çıkabilir, kamp ve piknik yaparak keyifli vakit geçirebilir.

  Karaoluk Şelalesi, haftanın her günü ve günün her saati, ücretsiz olarak ziyaret edilebilmektedir.

  Perşembe Yaylası

  Perşembe Yaylası, Ordu il merkezinin ortalama olarak 100 km uzağında yer almaktadır. Perşembe Yaylası’na ulaşım; özel araçlar aracılığı ile kolayca gerçekleştirilebilir.

  Perşembe Yaylası’nı ziyaret eden tatilciler; burada safari turlarına katılabilir, göl kenarında yürüyüş yapabilir ya da yamaç paraşütünün keyfini sürebilir. Aynı zamanda tatilciler; burada kamp ya da piknik yaparak da keyifli bir tatil keyfi sürebilir.

  Perşembe Yaylası, yılın her günü ve günün her saati, tamamen ücretsiz olarak ziyaret edilebilmektedir.

  Ohtamış Şelalesi

  Ordu şehir merkezinden aşağı yukarı 40 km uzaklıkta yer alan Ohtamış Şelalesi’ne ulaşım; özel araçlar ya da taksiler aracılığı ile kolayca gerçekleştirilebilir.

  Karadeniz Bölgesi’nin en büyük şelalesi unvanına sahip olan Ohtamış Şelalesi; her sene yerli ve yabancı on binlerce ziyaretçi ağırlamaktadır. Ohtamış Şelalesi’ni ziyarete çıkan gezginler; burada keyifli doğa yürüyüşleri, kamp ve trekking gibi aktiviteleri gerçekleştirebilir.

  Ohtamış Şelalesi, yılın her günü ve günün her saati ziyaret edilebilmektedir. Ohtamış Şelalesi’ne giriş yapabilmek için herhangi bir giriş ücreti ya da giriş kısıtlaması bulunmamaktadır.

  Yoroz Kent Ormanı

  Ordu il merkezine aşağı yukarı 20 km uzaklıkta yer alan Yoroz Kent Ormanı’na ulaşım; özel araçlar, taksiler ve özel araçlar aracılığı ile kolayca gerçekleştirilebilir.

  Yoroz Kent Ormanı’nı ziyaret eden gezginler; çeşitli ağaçların altında keyifli yürüyüşler düzenleyebilir. Tatilciler; burada bulunan seyir terasında manzaranın keyfini çıkarma şansına da sahiptir.

  Yoroz Kent Ormanı, yılın her günü ve günün her saati, tamamen ücretsiz olarak ziyaret edilebilmektedir.

  Hoynat Adası

  Hoynat Adası, Ordu şehir merkezinden aşağı yukarı 25 km uzaklıkta bulunmaktadır. Hoynat Adası’na ulaşım; özel araçlar ile kolayca gerçekleştirilebilir.

  Hoynat Adası, pek çok kuş türüne ev sahipliği yaptığından; burada kuş gözlemciliği yapmak mümkündür. Aynı zamanda gezginler; burada suya girebilir, doğa ile iç içe bir gün geçirebilir.

  Hoynat Adası, yılın her günü ve günün her saati, tamamen ücretsiz olarak ziyaret edilebilmektedir.

  Gelin Kayası Mesire Yeri

  Gelin Kayası Mesire Yeri, Ordu şehir merkezinden aşağı yukarı 60 km uzaklıkta yer almaktadır. Gelin Kayası Mesire Yeri’ne ulaşım gerçekleştirmek isteyen gezginler; özel araçları aracılığı ile kolayca ulaşım gerçekleştirebilir.

  Gelin Kayası Mesire Yeri, aile ve arkadaş grupları ile birlikte keyifli vakit geçirilebilecek en güzel yerlerden bir tanesidir. Tatilciler; Gelin Kayası Mesire Yeri’nde bulunan şelale ve kaya mezarlarını ziyaret edebilir, sevdikleri ile birlikte kamp ya da piknik yaparak keyifli vakit geçirebilir.

  Gelin Kayası Mesire Yeri, yılın her günü ve günün her saati, tamamen ücretsiz bir şekilde ziyaret edilebilmektedir.

 • Ordu Yemekleri – Ordu’da Ne Yenir Ve Neyi Meşhur? Ordu Mutfağı Yemeklerinin İsimleri Ve Listesi

  Ordu Yemekleri – Ordu’da Ne Yenir Ve Neyi Meşhur? Ordu Mutfağı Yemeklerinin İsimleri Ve Listesi

  https://www.hurriyet.com.tr/lezizz/ordu-yemekleri-orduda-ne-yenir-ve-neyi-meshur-ordu-mutfagi-yemeklerinin-isimleri-ve-listesi-41805655

  Ordu, bulunduğu coğrafyanın tüm özelliklerini içinde barındıran eşsiz ve zengin bir mutfak kültürüne sahiptir. Bu bölgede balık yemekleri, fındık tüketimi, sebze ve meyve bolluğu gibi pek çok alanda yapılan kendine özgü farklı lezzetleri vardır. Ordu’da ne yenir ve neyi meşhur? İşte, merak edilen tüm detaylar.

  Ordu’nun yöresel lezzetleri bölgesel olarak değişiklik gösteriyor. Bunun çeşitliliğin en büyük nedeni ise, Ordu’nun bulunduğu coğrafyadır. Kıyı kesimdeki mutfak kültürü ile yüksek kesimdeki mutfak kültürü arasında önemli farklılıklar vardır.

  Ordu’nun Meşhur Yemekleri

  Sakarca Kayganası

  Taze Bezelye Kayganası

  Fasulye Diblesi

  Fırın Fasulyesi

  Mısır Yarmalı Aş Sarması

  Pazı Mücveri

  Galdirik Kavurması

  Pancar Döşemesi

  Ordu Yağlısı

  Hamsi Buğulama

  Hamsi Köftesi

  Yufka Böreği

  Akkuş Şeker Fasulyesi

  Zetiyani

  Gürcü Kavurması

  Mısır Çorbası

  Isırgan Çorbası

  Pancar Karalahana Çorbası

  Gendeme Çorbası

  Balık Çorbası

  Kabak Tatlısı

  Un Helvası

  Cevizli Helva

  Pekmez Yağlaşı Tatlısı

  Ordu’da Ne Yenir ve Neyi Meşhur?

  Karadeniz’in en güzel yemekleri arasında yer alan Ordu’nun yerel pek çok lezzeti bulunuyor. Ordu yemeklerinin en bilinmeyen özelliği, diyete çok uygun olmasıdır. En bilinmeyen özelliği ise, vegan beslenmeye çok uygun olmasıdır. Ordu yemeklerini bilmeyen bir kişi çok rahat Ordu yöresine ait olan yemekleri Rize ve Trabzon yemekleri ile karıştırabilir. Aynı zamanda Ordu yöresinde çeşitli mıhlama, kavurma, kaygana gibi pişirme metotları da bulunuyor.

  Ordu Mutfağı Yemeklerinin İsimleri ve Listesi

  Sakarca Kayganası: Dışardan gelen kişilerin genellikle ismini ilk defa duyduğu bu yemek ismi, yörede yetişen bir çeşit ottur. İnsan sağlığı için çok faydalı olan bu yemek, sakarca kayganası otu ile yapılıyor. Bu yemeğin içine yumurta, mısır unu ve sıvı yağ konularak hazırlanıyor. Sakarca kayganası yemeği, bahar aylarında daha çok tüketiliyor.

  Taze Bezelye Kayganası: Ordu’nun en sevilen yemekleri arasında yer alan taze bezelye kayganasını restoranlarda bile rahatlıkla bulabilirsiniz. Taze bezelye kayganası, yemeğinin hazırlanırken bilinmesi gereken en büyük püf nokta bezelyelerin iplerinden düzgün bir şekilde iyice ayıklanmasıdır.

  Fasulye Diblesi: Fasulye diblesi, Karadeniz mutfağının en çok sevilen yemekleri arasında yer alır. Bu yemek, sadece Ordu’da değil bölgenin pek çok yerinde çok sık yapılır.

  Fırın Fasulyesi: Ordu’da en çok yapılan yemeklerden biri de sebzelerin kurutularak yemeklerin içine katılmasıdır. Fırın fasulyesi de bu özel lezzetler arasında yer alır. Fasulyeler kurutulduktan sonra soğan ile kavrulduktan sonra ortaya çıkan fırın fasulyesi lezzet olarak çok farklı bir tada sahiptir.

  Mısır Yarmalı Aş Sarması: Mısır yarmalı aş sarması yemeğini, ilk defa deneyen kişiler tarafından, genellikle karalahana sarması ile karıştırılıyor. Ama tat olarak birbirlerinden bu iki yemek çok farklıdır. Mısır yarmalı aş sarmasının tadını farklı yapan şey içinde bulunan mısır yarmaları ve bulgurdur.

  Pazı Mücveri: Pazı mücveri, Karadeniz Bölgesinde çok sık tüketilen ve en çok sevilen yemekler arasında yer alıyor. Bu yemek, bölgede akşam yemeklerinin sultanı olarak servis edilir.

  Galdirik Kavurması: Galdirik kavurması Ordu’da en çok yapılan kavurmalar arasında yer alır. Galdirik, aslında Ordu bölgesinde yetişen bir bitkinin ismidir. Bu bitki yeşil yaprakları ve uzun sapı ile bilinir. Galdirik kavurmasında Bu otun yaprakları kullanılmaz, sadece sap kısmı ile hazırlanan bir yemektir. Bu yemeği her mevsim deneyimlemek mümkün değildir.

  Pancar Döşemesi: Pancar döşemesi, en çok borcam içinde dağıtılmış bir harcın pişirilmesi yapılan bir yemektir. Yöre halkı tarafından çok sevilen ve tercih edilen pancar döşemesi, çok lezzetli bir tada sahiptir.

  Ordu Yağlısı: Ordu yağlısı, Karadeniz bölgesinin en meşhur pideleri arasında yer alır. Özellikle Ordu’da tadına doyamayacağınız çok çeşitli pideler deneyebilirsiniz. Daha önce yediğiniz klasik pideleri bir kenara bırakıp ve Ordu’nun meşhur yağlısını denemeye hazır olun.

  Hamsi Buğulama: Hamsi buğulama, Ordu yöresine ait çok lezzetli yemekler arasında yer alıyor. Aynı zamanda hamsi buğulama yemeği, Karadeniz’in de bir simgesi haline geldi. Karadeniz yöresine özgü olan bu lezzet, şehirde en çok sevilen ve en çok yenilen yemekler arasında yer alıyor.

  Pancar Karalahana Çorbası: Pancar karalahana çorbası, daha önce çok kişinin duymadığı özellikle de Ordu bölgesinde oldukça meşhur olan çok lezzetli bir çorba türüdür. Türkiye’nin pek çok ilinde de pancar karalahana çorbası yapılıyor. Ama pancar karalahana çorbası, Ordu’da diğer şehirlere göre çok daha fazla yapılıyor. Yapımı oldukça kolay olan bu çorba, hafif yapısı ile dikkat çekiyor.

 • Orduspor

  Orduspor

  https://tr.wikipedia.org/wiki/Orduspor

  Orduspor, 1967 yılında Ordu‘da Ali Ataoğlu tarafından kurulan eski spor kulübüdür. Mor ve beyaz renkleri benimseyen kulüp bir dönem Süper Lig‘de bulunan futbol takımı ile tanınmaktadır. İtalyan Fiorentina, Türkiye’de Samsunspor, Adana Demirspor, Karşıyaka, MKE Ankaragücü ile kardeş takım olan Orduspor son olarak 2018-19 sezonunda Ordu 1. Amatör Ligi B Grubu’nda boy göstermiş, 2019-20 sezonunda eski futbolcusuna olan borcu nedeniyle FİFA tarafından Ordu 2. Amatör Ligi’ne düşürülmüştür. 2019-20 sezonunda futbol şubesini kapatma kararı alınmış, tüm operasyonları Yenimahalle 52’ye kaydırılarak bu kulübün adı da Orduspor 1967 FİSK olarak değiştirilmiştir. Ancak Orduspor Kulübü Derneği hukuki varlığını halen sürdürmekte olup liglere katılmasa da bu hakkını saklı tutmaktadır.

  Futbol a takımı haricinde dönem dönem kadın basketbol, tekvando, judo, voleybol, kadın futbol takımı gibi spor dallarında da faaliyet göstermiştir.

  Tarihçe

  Orduspor 1978-79 sezonunda Türkiye 1. Futbol Ligi’ni 4. sırada bitirerek UEFA Kupası‘na katılmaya hak kazanmıştır. Birinci turda o dönemin Avrupa’da en çok ses getiren takımlarından Baník Ostrava ile eşleşen Orduspor, ilk maçı Ordu’da 2-0 kazanma başarısı göstermiştir. Ancak deplasmanda 6-0 gibi farklı bir skorla mağlup olarak UEFA Kupası’na veda etmiştir.

  2010-11 1. Lig‘de Play-off şampiyonu olarak Süper Lig‘e yükselmiştir. Kulüp 2011-12 Süper Lig‘i 42 puanla 14. sırada noktalamıştır. Kulüp 2012-13 Süper Lig‘de de yer almıştır. Ancak istikrarsız bir performans sergileyip lig bitimine 2 hafta kala sahasında Bursaspor‘a 4-2 mağlup olmuş ve Mersin İdman Yurdu‘nun ardından Süper Lig’den düşen ikinci takım olmuştur. 2013-14 sezonunda son haftalara dek yükselme mücadelesini sürdüren ekip, 1. Ligi 3. sırada tamamlamış ancak Play-Off’ta Mersin’e yenilerek yeni bir Süper Lig macerasına atılamamıştır. Takip eden sezonlarda maddi sıkıntıları aşamayarak önce 2. Lig’e, 2015-16 sezonu sonunda da 3. Lig’e düştü. 2016-17 sezonuna ise geçmiş borçlarından dolayı -9 puan ile başladı.[1] 2016-17 sezonu sonunda küme düşen Orduspor,[2] 2017-18 sezonuna Bölgesel Amatör Lig‘de -12 puan ile başladı.[3]

  Orduspor, 2018-19 sezonunda Ordu 1. Amatör Ligi B Grubu’nu 2. sırada tamamlayarak küme yükselmek için play-off oynasa da elenmiştir. Ordu 1. Amatör Ligi’nde oynayan Yenimahalle 52’nin adı Orduspor 1967 SK olarak değiştirilerek Orduspor’un tüm sporcuları bu takıma kaydırılmıştır.[4] 2019-20 sezonundan itibaren Orduspor liglere katılım sağlamama ve Orduspor 1967 FİSK’İn desteklenmesi kararını almıştır.

  Orduspor 1979-80 sezonunda, o zamanki adı UEFA Kupası olan Avrupa’nın kulüpler düzeyinde ikinci büyük kupasında mücadele etmiştir.

 • Ordu’ya Gitmeden Önce ilçeleri Hakkında Kısa Bilgiler

  Ordu’ya Gitmeden Önce ilçeleri Hakkında Kısa Bilgiler

  https://www.gezinomi.com/gezi-rehberi/ordu-ya-gitmeden-once-ilceleri-hakkinda-kisa-bilgiler.html

  Ordu, Karadeniz’in en popüler şehirlerinden bir tanesidir. Her sene yerli ve yabancı on binlerce turistin uğrak noktası haline gelmiştir. Oldukça turistik bir şehir olan Ordu’nun on dokuz tane ilçesi bulunmaktadır. Ziyaretçiler; burada tarihi mekanları dolaşabilir, doğa ile iç içe bir gün geçirebilir.Ordu’yu ziyaret eden gezginler; Ünye Kalesi’ne çıkıp tarihi kale kalıntılarını inceleyebilir. Öte yandan gezginler; Boztepe’ye çıkıp şehir manzarası eşliğinde sıcak bir çay da içebilir.

  AltınorduAltınordu, Ordu ilinin merkezi konumundadır. Bu nedenle de Altınordu’ya ulaşım oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir. Altınordu’nun yerel halkı, geçimini genel olarak tarım ile sağlamaktadır.Altınordu’yu ziyaret eden gezginler; burada yer alan Kurul Kalesi, Etnografya Müzesi ve Taşbaşı Kilisesi gibi pek çok tarihi ve turistik mekanda dolaşabilir.AkkuşAkkuş, Ordu şehir merkezinden aşağı yukarı 120 km uzaklıkta yer almaktadır. Akkuş ilçesinin yerel halkı, geçimini genel olarak tarım ile sağlamaktadır.Tatilciler; özellikle kış ve sonbahar aylarında oldukça ilgi çeken manzaraları seyretmek için Akkuş’u ziyaret edebilir. Aynı zamanda ziyaretçiler; Argan Yaylası’nda doğa ile iç içe keyifli bir gün geçirebilir.AybastıAybastı ilçesi, Ordu il merkezine ortalama olarak 90 km uzaklıkta yer almaktadır. Aybastı ilçesinin yerler halkı, geçimini tarım ve daha çok hayvancılık ile sağlamaktadır.Aybastı ilçesini ziyaret eden gezginler; dünyaca ünlü Perşembe Yaylası’nda sevdikleri ile beraber keyifli bir gün geçirme şansına sahiptir. Perşembe Yaylası’nda yamaç paraşütü ve kamp gibi pek çok aktiviteyi gerçekleştirmek mümkündür.ÇamaşÇamaş, Ordu’nun en küçük ilçelerinden bir tanesidir. Ordu şehir merkezine aşağı yukarı 60 km uzaklıkta yer almaktadır. Çamaş’ın yerel halkı, geçimini tarım ile sağlamaktadır.Oldukça eski bir yerleşim yeri olan Çamaş, doğa ile iç içe olmaktan keyif alan hemen herkesin görmek isteyeceği yerler arasındadır. Tatilciler; burada bulunan Çamaş Kanyonu’nu ziyaret edebilir, sevdikleri ile beraber keyifli bir gün geçirebilir.ÇatalpınarÇatalpınar, aynı zamanda “Çatak” ismi ile de bilinmektedir. Çatalpınar ilçesi; Ordu şehir merkezinden ortalama olarak 65 km uzaklıkta yer almaktadır. Çatalpınar halkı; geçimini tarım ve hayvancılık ile sağlamaktadır.ÇaybaşıÇaybaşı, Ordu il merkezinin aşağı yukarı 85 km uzağında yer almaktadır. Çaybaşı’nın insanları; geçimlerini tarım ve hayvancılık ile sağlamaktadır.Çaybaşı’nı ziyaret eden gezginler; burada uzun doğa yürüyüşlerine çıkabilir, şelale ve akarsuların bulunduğu noktalarda piknik yapabilir.FatsaFatsa, Ordu il merkezinden aşağı yukarı 40 km uzaklıkta yer almaktadır. Fatsa ilçesinin yerel halkı; geçimini tarım ile sağlamaktadır.Fatsa’yı ziyaret eden gezginler; burada bulunan pek çok tarihi, doğal ve turistik yeri dolaşabilir. Aynı zamanda ziyaretçiler; burada denize girip serinleme şansına da sahiptir.Fatsa Otelleri arasından seçiminizi yaparak tercihinize ve ulaşım detaylarına göre konaklama yapacağınız otele karar verebilirsiniz.GölköyGölköy, Ordu şehir merkezinin aşağı yukarı 65 km uzağında yer almaktadır. Gölköy’de bulunan yerel halkın geçim kaynağı tarımdır.Gölköy’ü ziyaret eden tatilciler; Ulugöl’ü gezintiye çıkabilir, Ulugöl şenliklerinde keyifli vakit geçirebilir.GülyalıGülyalı ilçesi, Ordu şehir merkezinden aşağı yukarı 15 km uzaklıkta yer almaktadır. Gülyanı’nın yerel halkı, geçimini genel olarak tarım ve balıkçılık ile sağlamaktadır.Gülyalı’yı ziyaret eden tatilciler; burada bulunan mavi bayraklı plajlarda deniz, kum ve güneş üçlüsünün keyfini sürebilir.GürgentepeGürgentepe ilçesi, Ordu’dan ortalama olarak 50 km uzaklıkta yer almaktadır. Gürgentepe ilçesinin yerel halkı, geçimini genel olarak tarım ile sağlamaktadır.Tatilciler; Gürgen Tepesi ya da Işıktepe’de, doğa ile iç içe bir gün geçirebilir.İkizceİkizce, Ordu il merkezinin yaklaşık olarak 90 km uzağında yer almaktadır. ikizce, geçimini fındık ve tarım ile sağlamaktadır.İkizce’yi ziyaret eden gezginler; burada bulunan tarihi Laleli Cami’yi dolaşabilir.KabadüzOrdu’dan aşağı yukarı 50 km uzaklıkta yer alan Kabadüz’ün yerel halkı; geçimini tarım, hayvancılık, el sanatları ve ticaret ile sağlamaktadır.Kabadüz’ü ziyaret eden tatilciler; Seyit Tepesi’nden keyifli bir gün geçirebilir, temiz havanın keyfini sürebilir.KabataşKabataş ilçesi, Ordu’dan 75 km uzaklıkta yer almaktadır. Kabataş’ın geçim kaynağı genel olarak tarım, hayvancılık ve ticarete bağlıdır.Kabataş’ı ziyarete çıkan gezginler; burada bulunan şifalı sulardan içerek çeşitli hastalıkları tedavi edebilir.KorganKorgan, Ordu şehir merkezinin aşağı yukarı 70 km uzağında yer almaktadır. Korgan yerel halkı, geçimini genel olarak fındık hasadı ve hayvancılık ile sağlamaktadır.Tatilciler; Korgan Kabaktepe’de doğa ile iç içe bir gün geçirebilir, temiz havanın keyfini çıkarabilir.KumruKumru, Ordu şehir merkezinden aşağı yukarı 70 km uzaklıkta yer almaktadır. Kumru ilçesinin geçim kaynağı genel olarak tarım ve hayvancılıktır.Kumru’yu ziyarete çıkan tatilciler; burada bulunan 30 tane köyden dilediklerini gezebilir, yöresel yemeklerin tadına bakabilir.MesudiyeMesudiye, Ordu şehir merkezinden ortalama olarak 100 km uzaklıkta yer almaktadır. Mesudiye halkı, geçimini tarım ve hayvancılık ile sağlamaktadır.Mesudiye oldukça köklü bir tarihe sahiplik etmektedir. Mesudiye’yi ziyaret eden tatilciler; burada bulunan pek çok kiliseyi ziyaret edebilir.PerşembePerşembe ilçesi, sakin şehir olarak bilinmektedir. Perşembe, Ordu şehir merkezinden aşağı yukarı 15 km uzaklıkta yer almaktadır. Perşembe’nin geçim kaynağı; fındık yetiştiriciliğine dayanmaktadır.Perşembe’yi ziyaret eden gezginler; burada bulunan pek çok tarihi, doğal ve turistik yeri dolaşabilir.UlubeyUlubey, Ordu il merkezinin aşağı yukarı 20 km uzağında yer almaktadır. Ulubey’deki yerel halk; geçimini tarım ve hayvancılık ile sağlamaktadır.Tatilciler; Ulubey ziyaretlerinde Sayacabaşı Orman Milli Parkı’nı ziyaret edebilir, sevdikleri ile birlikte keyifli bir gün geçirebilir.ÜnyeÜnye, Ordu şehir merkezinden aşağı yukarı 60 km uzaklıkta yer almaktadır. Ünye’nin geçim kaynağı, genel olarak tarım ve hayvancılıktır.Gezginler; Ünye gezileri boyunca pek çok tarihi ve turistik yeri dolaşabilir, sevdikleri ile birlikte doğa il iç içe bir gün geçirebilir.Ünye Otelleri arasından seçiminizi yaparak tercihinize ve ulaşım detaylarına göre konaklama yapacağınız otele karar verebilirsiniz.

  https://www.gezinomi.com/gezi-rehberi/ordu-ya-gitmeden-once-ilceleri-hakkinda-kisa-bilgiler.html